Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako prosty sposób na wyjście z długów


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo oryginalną propozycją na rodzimym rynku propozycji kredytowych. Jednak w swej konstrukcji przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez typowe banki. Warto jednak wskazać na kilka fundamentalnych różnic.

Główna z nich to podmiot, który to jest w stanie przekazać kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeżeli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Przeważnie jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe chcąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do analizowania i sprawdzenia osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mogą mieć, chociaż statystyczne przesłanki aby domniemywać, że kredyt będzie opłacany w sposób należyty.


Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na nieznacznie innych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem szansy przetestowania potencjalnej jednostki zainteresowanej otrzymaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK czyli do głównego narzędzia którym dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym wymagane jest stosowanie solidnych zabezpieczeń spłaty pożyczki